سخنرانی

چهار مرحله برای یادگیری مهارت سخنرانی

در این مقاله شما با چهار مرحله برای یادگیری مهارت سخنرانی آشنا می شوید.

چهار مرحله برای یادگیری مهارت سخنرانی

آیا کسانی که خوب صحبت می کنند این گونه متولد شده اند؟ 

همه ی افرادی را که به عنوان سخنران حرفه ای از نزدیک دیده ام، همگی از ضعف شدید خود در زمینه مهارت سخنرانی در ابتدا اعتراف کرده اند پس می توان گفت که سخنرانی یک مهارت است که قابلیت یادگیری دارد.

راه  حرفه ای شدن در سخنران اطلاع از قوانین این مهارت و به اجرا درآوردن آن است.

همانطور که ما مهارت هایی مثل رانندگی را با تمرین می توانیم یاد بگیریم، سخنرانی را هم با تمرین کردن می توانیم یاد بگیریم.

 وقتی چیز جدیدی را یاد می گیریم از چهار مرحله، عبور می کنیم که ما را از ناتوانی به توانایی می رساند.

  • ناتوانی نا آگاهانه
  • ناتوانی آگاهانه
  • توانایی آگاهانه
  • توانایی ناآگاهنه

قبل از توضیح چهار مرحله، خوب است که شعر زیبای ابن یمین را با هم بخوانیم که در این شعر به زیبایی بیان شده که ما باید انسان را از توانایی خود آگاه کنیم که بیشتر دچار خطا نشود.

آن کس که بداند و بداند که بداند                     اسب شرف از گنبد گردون بجهاند

آن کس که بداند و نداند که بداند                    بیدار کنیدش که بسی خفته نماند

آن کس که نداند و بداند که نداند                   لنگان خرک خویش به منزل برساند

آن کس که نداند و نداند که نداند                   در جهل مرکب ابدالدهر بماند 

ناتوانی ناآگاهانه

در این مرحله، نه تنها نمی دانیم چطور کاری را انجام دهیم بلکه حتی به جهل خود هم آگاه نیستیم.

به طور مثال فردی که فکر می کند سخنران خوبی است ولی این توانایی را ندارد و به آن آگاه نیست. چنین فردی معمولا بسیار فرد منتقدی است و دائم دیگران را سرزنش می کند و فکر می کند که خودش خوب از پس موقعیت ها بر می آید ولی در واقع این طور نیست.

 این مرحله یعنی مرحله ناتوانی ناآگاهانه می تواند خیلی وحشتناک باشد،  زیرا فکر می کنیم که کارمان عالی است، در حالی که اینطور نیست و ممکن است جهل به این موضوع روزی برای ما دردسر ساز شود.

ناتوانی آگاهانه

اگر پی به ضعف های خود ببریم به این مرحله یعنی مرحله ناتوانی اگاهانه می رسیم. این مرحله از این جهت حائز اهمیت است که پی به ضعف های خود می بریم و برای رفع  ضعف های خود تلاش می کنیم.

شاید یکی از دلایل مطالعه این کتاب توسط شما این باشد که به ضعف خود آگاه شده اید و درصدد تلاش برای رفع این مشکل هستید. بنابراین از این بابت به شما تبریک می گویم.

به طور مثال، سخنرانی چند شب در مسجدی سخنرانی داشتند و فردی به او انتقاد می­کرد که کار شما خیلی ساده است و به خاطر حرف هایتان پول می گیرید، در حالی که این حرف ها را من هم می توانم بزنم. سخنران به او گفت که اگر این طور است در سخنرانی بعدی شما صحبت کنید و فرد هم با پررویی پذیرفت، جلسه سخنرانی شروع شد و فرد پیش سخنران آمد و گفت من مثل شما درس نخوانده ام و اطلاعات ما مثل هم نیست، سخنران گفت پس در مورد یک چیز ساده صحبت کن مثلاً بگو شام چه غذایی را خوردی، همین.

فرد بالای منبر رفت و می خواست این جمله را بگوید که ای مردم من امشب نون و انگور و پنیر خوردم، اما دچارترس شدیدی شد و این طور صحبت کرد: ای مردم من امروز نون و انگیر و پنگور خوردم…

توانایی آگاهانه

بعد از یادگیری هر مهارتی مثل رانندگی، افراد ابتدا ناشیانه عمل می کنند و خیلی زود هم خسته می شوند و در نتیجه امکان به وجود آمدن خطا بسیار زیاد است.

 در سخنرانی هم شما به مهارت خوبی در سخنرانی می رسید، اما این مهارت همیشگی نیست و نیاز به تمرین و انرژی زیاد دارد. اگر ما یک کار را بارها و بارها انجام دهیم می توانیم در آن مرحله به مهارت کافی برسیم طوری که انرژی کمی از ما بگیرد.

موضوعی که در اینجا اهمیت دارد این است که چون در این مرحله هنوز نیاز به صرف انرژی زیاد است با تنبلی کردن و وقت کافی نگذاشتن، مهارت ما افت می کند.

عقاب سخنران

توانایی ناآگاهانه

کسی که که رانندگی را یاد می­گیرد در ابتدا لازم است که خیلی حواسشان را جمع کنند و حتی اگر ضبط ماشین روشن باشد، یا کسی با او حرف بزند و … به احتمال زیاد به خاطر صرف انرژی زیاد و نیاز به چک کردن دقیق همه موارد، خیلی زود تسلیم می شود. ولی بعد از مدتی قادر است، مسافت های طولانی تری را بدون احساس خستگی طی کند و حتی چند کار را به طور همزمان انجام دهند، دلیل آن این است که دیگر نیازی به فکر کردن ندارند و ناخودآگاه رانندگی می کنند، چون رانندگی برای وی به مرحله عادی شدن رسیده است.

بارها و بارها انجام دادن مهارت آموخته شده، باعث می شود که به صورت ناخود آگاه و از روی عادت آن کار را انجام دهیم و اگر از روی عادت، کار انجام شود، انرژی کمتری استفاده می کنیم.

نکته مهم اینجاست که در این مرحله، برخلاف مرحله قبل، اشتباه انجام دادن کار برای ما سخت تر از درست انجام دادن کار است، زیرا به مرحله ی عادی شدن کار رسیده ایم و مطمئناً رسیدن به این مرحله در هر کاری از جمله سخنرانی به وقت گذاشتن زیاد نیاز دارد.

از این که این مقاله را مطالعه نمودید از شما ممنونیم

برای همین یک کد تخفیف 2000 تومانی برای خرید نسخه الکترونیکی کتاب عقاب سخنران به شما تحویل داده می شود.

کد تخفیف 2000   برای استفاده از این کدتخفیف اینجا کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *